Győzzük le a tavaszi fáradtságot!
A szürke, hideg téli hónapok után nagyon várjuk a tavaszi nap első, melengető sugarait. A természet megújul – a virágok illatozva nyílnak, a fák levelei zölden rügyeznek, mégis fáradtnak és kedvtelennek érezhetjük magunkat. Mindannyian tapasztalhattuk már a tavaszi fáradtság letargikus hatását. A tünetek általában március- április környékén kezdődnek, az épp aktuális időjárástól függően azonban már februárban, vagy épp, hogy májusban is tapasztalhatjuk. Van, aki erősebb tüneteket érez. Irritált, fáj a feje, ízületi problémák jelentkeznek nála vagy akár szédül is. Mások ilyenkor az elegendő alvás ellenére is fáradtak, érzékenyebbek az időjárás változásra, vagy csak egyszerűen kedvtelennek érzik magukat.
Nincs egy univerzálisan megnevezhető ok a tavaszi fáradtság tünetei mögött. Egyesek úgy gondolják, hormonális eltérések vezetnek ehhez a márciusi-áprilisi kedvtelenséghez. A téli időszak kevés napfényének köszönhetően a szerotonin raktáraink kimerülnek, amely miatt a melatonin (alvásért felelős) hatásait erősebben érezzük, mint a sokan által boldogsághormonként ismert szerotoninét. De már önmagában a hormonszintek változásai is okozhatnak levertséget. Mások szerint a tavaszi változatos időjárásnak érezzük a hatását, hiszen amikor a hidegből felmelegszik az idő, a vérnyomásunk lecsökken. Az biztos, hogy az életmódunk, étkezésünk is befolyásolja ezt az időszakot. Télen ugyanis több szénhidrátot és zsírt fogyasztunk, így tavasszal a szervezetünk több fehérjét és vitamint igényel.
A D-vitamin ilyenkor rendkívül fontos szerepet játszik az egészségünk megőrzésében. Mivel jelentősen kevesebb napfény éri a bőrünket télen, kevesebb D-vitamint tud a szervezetünk termelni, és sokan, bár nem is tudunk róla, de D-vitamin hiányos állapotba kerülünk. A D-vitamin többek között támogatja a csontok és az immunrendszer egészséges működését, illetve hiányában különféle betegségek nagyobb valószínűséggel jelennek meg. A D-vitamin olajban, zsírban oldódó anyag, így a megfelelő szintjét például halolaj fogyasztásával érhetjük el legegyszerűbben. A Norsan olaj magas minőségű halolajat és D-vitamint is tartalmaz, melyek más-más módon, de fokozott erővel szállnak szembe a tavaszi fáradtsággal.
A halolajban lévő omega-3 zsírsavak a gyerekektől kezdve az időseken át, mindenkire pozitív hatással vannak. A télen bevitt táplálék nagy részében omega-6 zsírsav található, így különösen fontos, hogy megfelelő forrásból pótoljuk az omega-3-at. A Norsan olaj a D-vitamin kedvező hatásait társítja a minőségi halolaj gyulladáscsökkentő, az agyat és szemet óvó, a szív- és érrendszert és memóriát támogató hatásával. Tavasszal pedig mindannyiunknak szüksége van egy vitamin- és omega-3 löketre, hogy felkészítsük a szervezetünket az év kihívásaira. Ha télen kevés D-vitamint fogyasztottuk, kezdetben a Norsan olaj mellé is érdemes még vitamint szedni. Illetve mindenkinek ajánlott tavasszal a friss levegőn, napsütésben rendszeresen sétálni, hiszen a szabad levegőn való mozgásnak csodás hatása van az egészségre.
Márton Szandra, a merhetoegeszseg.hu csapata